header-podveceryheader-nadraziheader-AEF

FOTOGALERIE 

Více než  tisíc návštěvníků zavítalo na slavnostně zahájení 7. ročník národní putovní výstavy „Má vlast cestami proměn.“

IMG 06960Úderem 11. hodiny a za zvuku fanfár zahájil prezident Asociace Entente Florale CZ – Souznění Ing. Karel Drhovský spolu s paní ředitelkou AEF Ing. Drahomírou Kolmanovou a ředitelem Národní kulturní památky Vyšehrad Ing. Františkem Stádníkem nový již 7. ročník putovní výstavy „Má vlast cestami proměn“. Zcela zaplněné královské Akropoli se v celé své kráse představilo 99 zvelebených míst ze všech koutů naší vlasti. Na 33 výstavních stojanech tak mohli návštěvníci poprvé spatřit PROMĚNY roku 2015.

IMG 07260Pod dohledem prof. MUDr. Jana Pirka proběhlo setkání kamenných srdcí jedenácti  zúčastněných krajů. Zástupci krajů, které byly hlavními partnery projektu  v minulých letech - Jihočeského, Hlavního města Prahy, Plzeňského a Ústeckého , „svá“ srdce přivezli s sebou. Představitelé nových partnerských krajů – Karlovarského, Královéhradeckého, Libereckého, Moravskoslezského, Olomouckého, Pardubického, Středočeského a Zlínského přijali symbolické kamenné srdce svého kraje z rukou známého kardiochirurga MUDr. Jana Pirka. Jihomoraváci se srdíčkem nepřijeli a Jihočeské se  ztratilo, ale věříme, že ne napořád.

IMG 07104Poté jsme se dozvěděli výsledky internetového hlasování o NEJkrásnější proměnu roku 2014.

Oprávněným vítězem s nejvyšším počtem hlasů se stala proměna zámku v Kuníně, „stříbro“ si odnesl Manský dvůr z Dolního Žandova a „bronz“ patří zrekonstruovanému kostelu Nanebevzetí Panny Marie v obci Bartošovice-Neratov. V jednodenním hlasování při loňském zahájení výstavy zvítězila proměny fary v obci Myslív na Plzeňsku následována synagogou v Hartmanicích a proměnou sousoší v Olovicích v Královéhradeckém kraji. Slavnostní akt předávání diplomů doprovodila píseň Z. Svěráka a J. Uhlíře „Chválím tě země má“ v podání skvělého dětského sboru Mendy.

Putování nových proměn požehnal děkan Královské kolegiátní kapituly sv. Petra a Pavla na Vyšehradě Tomáš Holub. Poctu stromům pronesl známý botanik Mgr. Václav Větvička.  Poté se stovky návštěvníků za hezkého jarního počasí vydaly ke stánkům jednotlivých krajů, kde pro ně byly připraveny zajímavé prezentace a mnohdy i ochutnávky krajových specialit. Po chutných koláčích i domácích uzeninách či zavařeninách se „jen zaprášilo“. Každý jednotlivý kraj se zde právem pochlubil tím nejlepším. Rodiny s dětmi si odnášely zajímavé tipy na výlety a zjišťovaly, jak dobře znají svou vlast.

Během celého dne měli návštěvníci možnost navštívit přes 30 stánků s výrobky, které právem nesou regionální značky kvality. Mohli tak nejen ochutnat skvělé české a moravské pochoutky a nápoje, ale také obdivovat krásu keramiky, textilních výrobků nebo bižuterie se zaručeným původem v našich regionech, a dokonce si sami vyzkoušet třeba výrobu ručního papíru, navlékání skleněných perliček, plstění vlny nebo výrobu mýdla.Na celodenní akci se nenudily ani děti. Bohatý program byl ve znamení her s tematikou Vyšehradu a Mé vlasti a tvořivé ratolesti si mohly vyrobit např. vlastní tričko, či přáníčko ke Dni matek. Ty nejšikovnější si odnesly i hezké ceny.

Zájemcům o historii se naskytla jedinečná možnost si zdarma a s kvalifikovanými průvodci prohlédnout vyšehradské památky. Výjimečně pro tuto zvláštní příležitost byl od 14.30 do 16.30 otevřen Slavín.

DSC01271Odpoledne bylo ve znamení zábavy a odpočinku. Ve 14 hodin „rozehnal“ mraky nad Vyšehradem svými nestárnoucími písněmi Spirituál kvintet. Zaplněné hlediště si zpívalo s kapelou, která letos oslaví neuvěřitelných 55 let od svého vzniku.

DSC01386Po 15. hodině na scénu nastoupili studenti Konzervatoře Jana Deyla s programem sestaveným výhradně z písní Karla Kryla, ve třech se k nim připojil i vyšehradský patriot Daniel Landa. Kulturní program vyvrcholil v bazilice sv. Petra a Pavla, kde od 17 hodin zazněly duchovní skladby v podání sborů Canto Carso a RadHost. Po koncertu se oba sbory odebraly ke hrobu Bedřicha Smetany, kde přednesly Smetanův Slavnostní sbor a českou hymnu. V 18 hodin si všichni tvůrci i příznivci projektu „Má vlast cestami proměn“ symbolicky přiťukli sklenkou vzácného vyšehradského vína a popřáli tak výstavě hodně zdaru na jejím putování v roce 2015.

Výstavu si můžete prohlédnout na Vyšehradě v parku na Královské a knížecí akropoli do 15. června. Poté bude rozdělena do jednotlivých kolekcí a vydá se na svou celoroční pouť po celé naší zemi. Letos poprvé je po dobu setrvání výstavy na Vyšehradě připraven i doprovodný odborný program zaměřený na urbanismus, krajinářství a zahradní architekturu. Výstava ročníkových prací studentů Fakulty architektury ČVUT Praha byla zahájena spolu s výstavou Má vlast cestami proměn a do 15.6. bude k vidění ve foyer Starého purkrabství.

Přijďte se i vy podívat a inspirovat se krásnými proměnami zdánlivě neznámých koutů naší české a moravské země a … budete-li mít štěstí, setkáte se zde, tak jako my včera, s bájnou kněžnou Libuší a její družinou. A i když neuvidíte Libuši, přesvědčíte se, že v Čechách, na Moravě i ve Slezsku se díky lidem, jimž není lhostejný osud prostředí, v němž žijeme a které předáme dalším generacím, dějí proměny někdy až zázračné.

Hlavní partner

logo 3 08 zlinsky kraj