FB YouTube YouTube en

Putovní výstava Má vlast cestami proměn přináší svědectví o příznivých proměnách zanedbaných míst a sídel v naší krajině. Díky odhodlání místních lidí a ochotě řady donorů se chátrající stavby mění v důstojné objekty s užitečnou náplní, veřejný prostor dostává novou tvář, sakrální objekty nacházejí svůj ztracený smysl a příroda se nadechuje k novému životu.

Tisková konference k zahájení 7. ročníku národní putovní výstavy, 28. 4. Vyšehrad – Staré Purkrabství

Projekt představili:

  • Ing. Drahomíra Kolmanová – ředitelka Asociace Entente Florale CZ-Souznění (dále jen AEF)
  • Prof. MUDr. Jan Pirk, DrSc. – kardiochirurg
  • Mgr. Václav Větvička – botanik
  • Ing. arch. Josef Pleskot – architekt

„Má vlast cestami proměn“ je národní putovní výstava,

IMG 06827 která již 6 let přináší svědectví o zvelebování opomíjených míst, o proměnách chátrajících staveb v důstojné objekty s užitečnou náplní, o zkrášlených náměstích a návsích, o rekonstruovaných nádražích, zachráněných sakrálních stavbách a znovuoživené přírodě. Minulého 6. ročníku (r. 2014) se zúčastnilo celkem 120 „proměn“. Nové proměny r. 2015 se poprvé představí na Vyšehradě v sobotu 9. května, kdy bude v 11 hod. slavnostně zahájen již 7. ročník národní putovní výstavy. Výstava bude na Vyšehradě ke zhlédnutí do poloviny června. Potom, rozdělena na několik kolekcí podle krajů, začne „putovat“ po celé zemi.

Výstavu pořádá Asociace Entente Florale CZ-Souznění ve spolupráci s Národní kulturní památkou Vyšehrad. Partnery výstavy je letos 11 krajů České republiky: Karlovarský, Královéhradecký, Liberecký, Moravskoslezský, Olomoucký, Pardubický, Plzeňský, Středočeský, Ústecký, Zlínský a Hlavní město Praha. Představitelé uvedených krajských úřadů takto vyjadřují úctu k lidem, kteří nečekají na zásah zvenčí, ale sami utvářejí kvalitní prostředí svého domova a tím posilují prestiž svých obcí a měst, krajů, i naší země v mezinárodním měřítku. Symbolem výstavy je kamenné Srdce Vlasti, které bylo vykopáno na vyšehradské akropoli.

Novinky 7. ročníku – doprovodný odborný program na Vyšehradě jsou tyto semináře:

  • 12. 5. Architektura
  • 21. 5. Památné stromy
  • 8. 6. Historické zahrady
  • 15. 6. Svatobor a Vyšehradský hřbitov

Další informace a fotogalerie:
www.cestamipromen.cz
www.aefcz.eu 

fotografie ke stažení zde

kontakt pro novináře:
Ivana Holubcová, 724.161.081
e-mail:  holubcova@aefcz.eu

 

Jan Pirk - výstava Má vlast cestami proměn

"Příznivé změny prospívají krajině i lidským srdcím."

Prof. MUDr. Jan Pirk, DrSc.

Hlasování o proměně roku!

hlasovani

Mapa proměn

mapa CP

Hlavní partner ročníku 2020/2021

logo 3 06 stredocesky kraj