FB YouTube YouTube en

Slavnostní zahájení Mé vlasti 2011V první májovou sobotu, 7. 11. 2011, proběhlo na Vyšehradě slavnostní setkání krajů „Má vlast“. Viděli jsme přehlídku dobrých příkladů proměn z různých koutů naší země. Ochutnávali jsme regionální speciality, celý den probíhal bohatý kulturní program a na tomto staroslavném místě byl zasazen potomek památného stromu oskeruše z Tvarožné Lhoty.

Tóny symfonické básně Vyšehrad z cyklu Má vlast od Bedřicha Smetany zahájily akci spolu s úvodním slovem Drahomíry Kolmanové, ředitelky Asociace Entente Florale CZ – Souznění. Za Prahu a Národní kulturní památku Vyšehrad přivítal účastníky ředitel Ing. František Stádník, za spolupořadatele výkonná ředitelka Společnosti pro zahradní a krajinářskou tvorbu Ing. Dana Štechová a za letošního partnera, Jihomoravský kraj, RNDr. Iveta Macurová. Výstavu opět slavnostně zahájil vzácný host, pan senátor Karel Šebek. Přítomné pozdravili vzácní zahraniční hosté, nizozemský krajinářský architekt Pieter van Loon a delegace města Piešťany, vedená panem viceprimátorem Timotejem Mištinou.

V pravé poledne předali Pražané, partneři loňské „Mé vlasti“, pomyslnou štafetu - kamenné srdce - Jihomoravanům. Kamenné srdce bylo nalezeno při pracích na Vyšehradě. Od Františka Stádníka, zástupce Prahy, je převzala zástupkyně Jihomoravského kraje Iveta Macurová.

Vít Hrdoušek spolu s paní starostkou Martinou Bílovou a četnou delegací z Tvarožné Lhoty přivezl nejen sazenici oskeruše, která byla v areálu Vyšehradu zasazena, ale i její destilovanou esenci - „oskorušovicu“, takže ji návštěvníci mohli hojně ochutnat. K dispozici byla i nealkoholická varianta ve formě sirupu. Děti z Tvarožné Lhoty sehrály skvělé představení o významu tohoto neobvyklého stromu.

Letošním partnerem setkání byl Jihomoravský kraj, což slibovalo báječnou náladu. Velmi pěknou expozici včetně ochutnávky místních specialit k velkému nadšení návštěvníků hrdě představily kraje Jihomoravský, Jihočeský, Plzeňský, Karlovarský a Středočeský. Panely s příkladnými proměnami dodaly také kraje Ústecký, Zlínský a Hlavní město Praha. Ostatní dosud neaktivní kraje byly prezentovány v zastoupení Ministerstvem pro místní rozvoj, které představilo všechny vítěze loňského ročníku Vesnice roku. Kromě krajů se prezentovaly na „Mé vlasti“ i občanská sdružení a nevládní organizace i akce zajímavé akce. Asociace Souznění vyzývala k hlasování v soutěži o titul Nejkrásnější nádraží, sdružení Zachraňme dominanty podnítilo přítomné k aktivní záchraně zdevastovaných církevních památek. Obce a města připravily přehlídky svých úspěchů a dobrot. Středočeši představili obnovu aleje a další inspirativní počiny v Posázaví, i letos hostili návštěvníky skvělým chlebem ze Mšena a pověstnými koláčky. Plzeňáci představili úspěchy Českého Západu a obce Myslív na Klatovsku, Jihočeši příkladné proměny památek a parků. Karlovarský kraj opět oslnil proměnami a dobrotami. Jednotlivé expozice postupně přiblížili návštěvníkům jejich zástupci za moderování pány Karlem Drhovským a Pavlem Burešem.

Prezentace výstavy Má vlast 2011

{boncko number="5" columns="3" width="100" height="100"}/2011/zahajeni/{/boncko}